Said Halim Paşa – Geleneğin Muhafızı, Değişimin Faili pdf indir

Said Halim Paşa – Geleneğin Muhafızı, Değişimin Faili pdf indir

Osmanlı Devleti’nin zor zamanlarında yaşamış bir devlet adamı olan Said Halim Paşa, birçok idarî görev üstlenmesinin yanı sıra yönetsel krizlerin mevcut olduğu bir dönemde sadrazamlık makamını deruhte eder. Sadrazamlığı sırasında Devlet-i Aliyye, I. Dünya Savaşı’nın tarafı olma kararı alır. Paşa, İmparatorluğun bekası için zarurî olduğunu düşündüğü bu kararın arkasında savaştan sonra da durabilmiş ve yargılandığı Divan-ı Harpte görüşlerini savunabilmiş nadir isimlerden biridir.
Elinizde bulunan çalışmada, Said Halim Paşa’nın entelektüel portresi, devlet adamlığı ve fikirleri değerli hocalarımız tarafından serimlendi. Paşa’nın İslâmcılık, Muhafazakârlık ve Batıcılık/Batılılaşma eksenindeki fikir izleği temel hatlarıyla çalışma boyunca tahlil edildi. Çok yönlü bir düşünür olan Said  Halim Paşa’nın toplum, ahlâk ve eğitim gibi konulardaki fikirleri de çalışmada ele alınan temalar arasında yer aldı. Böylelikle bütünlüklü bir Said Halim Paşa portresinin ortaya çıkarılması amaçlandı. Benzer çalışmalar aracılığıyla Türk siyasî ve fikir hayatında mümtaz bir mevki işgal eden isimlerin kıymetlerinin teslim edilmesi hususundaki ümidimizi paylaşıyoruz.
 

Said Halim Paşa – Geleneğin Muhafızı, Değişimin Faili isimli 566 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve KADİM YAYINLARI yayınevinin 03.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'dan Günümüze Ortadoğu'da Millet, Milliyet, Milliyetçilik pdf indir başlıklı makalemizde Milliyet, Milliyetçilik indir ve Milliyetçilik oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Said Halim Paşa – Geleneğin Muhafızı, Değişimin Faili pdf indir - indir