Sanatın Gücü pdf indir

tarafından
20
Sanatın Gücü pdf indir

Hiçbir görüntünün sonsuz gücün temsili olma işlevi yoksa o zaman tüm görüntüler eşittir. Ayrıca, çağdaş sanatta, sanatın telosu olarak tüm görüntülerin eşitliği söz konusudur. Ancak tüm görüntülerin eşitliği, estetik beğeni düzeyindeki çoğulcu, demokratik eşitliği aşar. Herhangi özel bir beğeniyle örtüşmeyen, bireysel beğeniye, ”yüksek” beğeniye, marjinal beğeniye veya kitlelerin beğenisine hitap eden sonsuz sayıda görüntü/imge fazlası vardır. Bu nedenle de istenmeyen, beğenilmeyen görüntülerin fazlalığından söz etmek her zaman mümkündür -çağdaş sanatın sürekli yaptığı da budur.

Çağdaş sanat, çoğulcu beğeniyi de içeren bir beğeni aşırılığıdır. Bu anlamda bir çoğulcu demokrasi aşırılığıdır, demokratik eşitlik aşırılığıdır. Bu aşırılık demokratik beğeni ve güç dengesi arasında aynı anda hem denge kurar hemde denge bozar. Çağdaş sanatın ayırt edici özelliği de, aslında, bu paradokstur.
 

Sanatın Gücü isimli 195 sayfadan oluşan kitap ; Boris Groys tarafından yazılmış ve HAYALPEREST KİTAP yayınevinin 31.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Alman Düşüncesinde Sanat Ve Aşkınlık pdf indir başlıklı makalemizde Alman Düşüncesinde Sanat Ve Aşkınlık indir, Alman Düşüncesinde Sanat Ve Aşkınlık oku ve Alman Düşüncesinde Sanat Ve Aşkınlık pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sanatın Gücü pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.