Şark Fatihi Kazım Karabekir pdf indir

Şark Fatihi Kazım Karabekir pdf indir

Millî Mücadele ve Cumhuriyetin kurucu kadrosu içinde yer alan Mustafa Kemal Atatürk, Ali Fuat Cebesoy, Kâzım Karabekir, Refet Bele, Rauf Orbay, İsmet İnönü gibi dönemin siyasi ve askeri şahsiyetleri Osmanlı Devleti’nin son döneminde yetişmiş, bir imparatorluğun ellerinden kayıp gidişini her cephede yaşadıkları ağır travmalarla görmüş, bir büyük yangının küllerinden yeni bir Türk devleti çıkarmayı başarabilmiş tecrübeli insanlardır.
 
 
Bu insanlar arasında gerek Millî Mücadele gerekse sonrasında devletin kuruluşu ve yapılandırılması sırasında izlenecek yol ve yöntem ile bunların zamanlaması konularında zaman zaman görüş ayrılıkları olmuştur. Bunlar da doğaldır. Karabekir Paşa da bu nedenlerle Atatürk’le ters düşmüştür.
 
Fakat Kâzım Karabekir, Mustafa Kemal Atatürk’ün “alternatifi” değildir. Bu iki isim birbirlerinin “düşmanı” da değildir. Karabekir Paşa, 1919’un o en zorlu günlerinde “Emrinizdeyim Paşam!” diyerek askerlikten istifa eden Mustafa Kemal Paşa’ya destek verirken de, muhalefete düştüğü zor zamanlarda da samimi ve dürüst davranmıştır. Mustafa Kemal Paşa da onun için, TBMM’nde yaptığı bir konuşmada birçok övücü söz söyledikten sonra “tarihe geçecek onun yaptığı şeyler” demiştir.
 

Şark Fatihi Kazım Karabekir isimli 160 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Ali Güler tarafından yazılmış ve HALK KİTABEVİ yayınevinin 09.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Appianos Aleksandreus ve Cassius Diō Cocceianus’a Göre Roma-Kartaca Savaşları pdf indir başlıklı makalemizde Appianos Aleksandreus ve Cassius Diō Cocceianus’a Göre Roma-Kartaca Savaşları indir, Appianos Aleksandreus ve Cassius Diō Cocceianus’a Göre Roma-Kartaca Savaşları oku ve Appianos Aleksandreus ve Cassius Diō Cocceianus’a Göre Roma-Kartaca Savaşları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Şark Fatihi Kazım Karabekir pdf indir - indir