Şehirler, Binalar ve Doğa Tabanlı Çözümler Tırmanıcı Bitkilerle Cephe Yeşillendirmesi pdf indir

tarafından
6
Şehirler, Binalar ve Doğa Tabanlı Çözümler  Tırmanıcı Bitkilerle Cephe Yeşillendirmesi pdf indir

Şehirlerde yaşayan insan sayısı her geçen gün artmakta, kent yönetimleri giderek daha karmaşık ilişkiler yumağı hâline gelen kentlerde, yaşam kalitesini geliştirecek, enerji etkinliğini artıracak, iklim denetimini sağlayacak ve kentsel sürdürülebilirliğe katkı sunacak önlemlere yönelmektedir. Bahsedilen çerçevede yeşil cepheler son derece önemli ve işlevsel bir çözüm aracı olarak dikkat çekmektedir. Yeşil cepheler, kentsel yaşama alanlarının kısıtlarına rağmen, doğa ve insan buluşmasına olanak sunmaktadır.

O hâlde neden kentsel mekanlarda doğa ve insan buluşmasını, yeşil cepheler perspektifinde yeniden yorumlamayalım? Kentsel mekânlarda bina ölçeğinde yeşil cephelerin farklı işlevlerinden yararlanarak hem estetik hem fonksiyonel mekânların oluşturulmasına katkı sağlayabiliriz. Bu yaklaşımla kentsel mekânlarda karşılaştığımız çevresel, sosyal, psikolojik ve ekonomik çok yönlü sorunların doğal çözüm araçlarını hayata geçirebiliriz.

Şehirler, Binalar ve Doğa Tabanlı Çözümler kitabı; tırmanıcı bitkilerle yeşil cephelerin oluşturulmasının yararlarını, geliştirilen yaklaşımları ve teknikleri analiz ediyor. Yeşil cephelerin kentsel açık-yeşil alan sistemleri ve peyzaj düzenlemeleri açısından sunduğu potansiyelleri ortaya koyuyor.
 

Şehirler, Binalar ve Doğa Tabanlı Çözümler Tırmanıcı Bitkilerle Cephe Yeşillendirmesi isimli 200 sayfadan oluşan kitap ; Ayşe Özdemir tarafından yazılmış ve NOBEL BİLİMSEL yayınevinin 25.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Şehirler, Binalar ve Doğa Tabanlı Çözümler Tırmanıcı Bitkilerle Cephe Yeşillendirmesi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.