Selçuklu Çağı Anadolu Türk Mimarisinde Kadının Rolü pdf indir

Selçuklu Çağı Anadolu Türk Mimarisinde Kadının Rolü pdf indir

Türk-İslam toplumunda kadın, her daim sanatın ilhamı olmanın yanında hamiliğini de üstlenmiştir. Türk – İslam sanatının yayıldığı hemen her coğrafyada kadınlar sanat meclisleri kurmuş ve sanatçıları desteklemişlerdir. Bu destek alanlarının en önemlisi kadınlarının hayır işlerinin de başında gelen mimari eserlerdir. Malazgirt Savaşından sonra Anadolu’da kalıcı hale gelen Türkler mimari faaliyetlere de hız vermişlerdir. Fethedilen her şehirde Türk-İslam yapıları yükselmiştir. Bu imar faaliyetlerine sultanlar, devlet adamları, ordu komutanları gibi yüksek mevkiden kişiler katılmıştır. Bu kişilerin önemli bir çoğunluğunu ise kadınlar oluşturmaktadır. “Selçuklu Çağı Anadolu Türk Mimarisinde Kadının Rolü” isimli bu çalışma bu kadınların konum ve statüsü, yaşamları, etnik ve dini kökenlerinin sanata ne kadar ve nasıl yansıdığı üzerinde durmaktadır. Kadınlarla ilişkilendirilen yapılar ait oldukları dönemlerin kadına bakışı, kadınların sanat anlayışı başta olmak üzere, dönem mimari faaliyetlerinin nasıl yapıldığı, bânî sanatçı arasındaki ilişki, bânînin sanat eseri üzerinde ne kadar etki ettiği gibi konular içeren bu çalışmanın farklı bir perspektifle Anadolu Türk İslam mimarisi literatürüne katkı sağlaması ümit edilmektedir.
 

Selçuklu Çağı Anadolu Türk Mimarisinde Kadının Rolü isimli 354 sayfadan oluşan kitap ; Ayşegül Bekmez tarafından yazılmış ve KRİTER BASIM YAYIN DAĞITIM yayınevinin 15.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Konya'nın 1950 Sonrası Çağdaş Yapıları pdf indir başlıklı makalemizde Konya'nın 1950 Sonrası Çağdaş Yapıları indir, Konya'nın 1950 Sonrası Çağdaş Yapıları oku ve Konya'nın 1950 Sonrası Çağdaş Yapıları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Selçuklu Çağı Anadolu Türk Mimarisinde Kadının Rolü pdf indir - indir