Serdarabad’ın Serencamı: Bir Nehir İki Ülke(1927-1953) pdf indir

tarafından
4
Serdarabad’ın Serencamı: Bir Nehir İki Ülke(1927-1953) pdf indir

Serdarabad: Bir Regülatör.
Bir Nehir: Aras.
İki Ülke: Türkiye & Sovyet Rusya.
 
Bu eser, Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Rusya arasında Birinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan dostluk ilişkisinin bir çıktısı olan Serdararad Regülatörü’nün hikayesini anlatmaktadır. Bu hikaye, sınıraşan Aras Nehri suyunun iki ülke tarafından ortak ve eşit kullanımına dayanan ve iyi niyetle başlayan bir projenin uzun soluklu serüvenini içermektedir. Bu uzun soluklu serüvende …
 
Serdarabad Regülatörü’nün inşası, açılışı, suların eşit kullanımını düzenleyen Karma Komisyon çalışmaları, Iğdır çiftçisinin susuzluktan yakınmaları, parlamenterlerin halkın sıkıntılarını meclise taşımaları, Türkiye’nin hisse borcunu canlı hayvanla ödemesinde mutabakat sağlaması, 1940 Mehaz Protokolü ve daha niceleri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet ve Dışişleri Bakanlığı Türk Diplomatik Arşivi üzerinden değerlendirildi.
 

Serdarabad’ın Serencamı: Bir Nehir İki Ülke(1927-1953) isimli 244 sayfadan oluşan kitap ; Mehtap Başarır tarafından yazılmış ve PALET YAYINLARI yayınevinin 31.10.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Serdarabad’ın Serencamı: Bir Nehir İki Ülke(1927-1953) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.