Şerh-i Rümuzat-ı Hacı Bayram Veli Çalab’ım Bir Şar Yaratmış pdf indir

Şerh-i Rümuzat-ı Hacı Bayram Veli Çalab’ım Bir Şar Yaratmış pdf indir

“Bir aşk kütüğü yakılıp Anadolu’ya bırakıldı”… Anadolu toprağının macerasını, Hacı Bayram için söylenmiş bu sözden daha güzel ne anlatabilir. Yüzyıllardır Horasan’dan başlayarak büyüye büyüye gelen o ateş-i aşkı Mevlâna, Yunus, Hacı Bektaş, Hacı Bayram ve niceleri büyüte büyüte Anadolu toprağını hem ısıttılar hem de ışıttılar. Tanpınar’ın ifadesiyle “bu toprağın içinde yetişen saf bir köylü çocuğu… muhacir bir kuş gibi…” insanlara “çok başka bir hakikatin sırrını açtı.” Bu hakikat “kendini sevgide tamamlayan ruhun… kendi derinliklerinde Allah’ı bulan bir murakabenin hakikati idi.” Bütün bir Anadolu toprağını iyileştiren, ruhların iç düzenini bir mimari âhengiyle yeniden kuran O’dur. Öyle ki öğrencisi Akşemseddin’le, İstanbul’un fethine giden yolları açan da O. Çalab’ım Bir Şar Yaratmış Hacı Bayram’ın geride bıraktığı ölümsüz dört şiirinden biri olan yedi mısralık şiirinin İsmail
Hakkı Bursevî tarafından yapılan şerhidir. İsmail Hakkı feraset ve incelikle şiirdeki gizli manalar evrenini aralıyor.
 

Şerh-i Rümuzat-ı Hacı Bayram Veli Çalab’ım Bir Şar Yaratmış isimli 96 sayfadan oluşan kitap ; İsmail Hakkı Bursevi tarafından yazılmış ve BÜYÜYENAY yayınevinin 08.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ehli Hadis Eleştirisi pdf indir başlıklı makalemizde Ehli Hadis Eleştirisi indir, Ehli Hadis Eleştirisi oku ve Ehli Hadis Eleştirisi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Şerh-i Rümuzat-ı Hacı Bayram Veli Çalab’ım Bir Şar Yaratmış pdf indir - indir