Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname pdf indir

tarafından
7
Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname pdf indir

Seyahatnameler, hatırat tarzı anlatımlardır. Gezilip görülen yerler hakkında tecrübeyle sabit bilgiler sunan bu tür; tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji ve edebiyat gibi birden fazla disipline kaynaklık edecek niteliktedir. Divan şiiri de bu noktada Türk edebiyatına zenginlik katacak manzum seyahatnamelere sahiptir ki bunlardan biri de 18. yüzyıl şairlerinden Serrâczâde Hâtif’in Seyâhatnâmesi’dir. Bursalı bir müellif olan Serrcâzâde Hâtif, birçok tezkirede adı geçen bir şairdir. Farklı yerlerde kadılık yapan Hâtif, yine kadı olarak görevlendirildiği Bağdat’a giderken Seyâhatnâmesi’ni kaleme almıştır. Eser; Bağdat yolcululuğunun anlatıldığı mesneviyle başlar, akabinde şairin Bağ-dat’ta bulunduğu dönemi ve Bağdat kadılığından azil sürecini kapsayan manzumelerle devam devam eder.
 

Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname isimli 304 sayfadan oluşan kitap ; Hayriye Durkaya tarafından yazılmış ve PALET YAYINLARI yayınevinin 05.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Japon Sanatı Tarihsel, Kültürel ve Mitolojik Kökleri pdf indir başlıklı makalemizde Japon Sanatı Tarihsel, Kültürel ve Mitolojik Kökleri indir ve Kültürel ve Mitolojik Kökleri oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Serrac-Zade Hasan Hatif Manzum Seyahatname pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.