Şiirin Amacı Anlam Değildir pdf indir

tarafından
31
Şiirin Amacı Anlam Değildir pdf indir

“Şiir bir şey anlatmaz, ya da amacı bu değildir derken, şiirin bütünüyle anlamdan arınmış olması gerektiğini değil, bu sanatın (ya da aslında her sanatın) doğrudan anlam sorunsalıyla ilişkisi olmadığını söylemek istiyorum. Bir şey anlatmaya çalışan, bir şey anlatma amacıyla kâğıda kâleme sarılan kişiye şair demek çok zordur. Nasıl ki şiirden bir anlam çıkarmak üzere işe başlayan kişi de iyi bir şiir okuru değilse… Çünkü şairin ya da şiirin amacı bir şeyi anlatmak
değil, bir şeyi duyurmaktır (hissettirmek anlamında). Yani şiirin amacı aslında kendisinden başka bir şey değildir. Şiir, bu arada, doğal olarak bir şey anlatır ama bu ikincil önemdedir. Öncelikle, yazılmış olan metnin şiir olabilmesi için, okura bir şey anlatmaktan çok, şairin o andaki duyarlılığını tam olarak yansıtması gerekir. Bir metni şiire yaklaştıran, o duyarlığını ne kertede aktarabildiğiyle ilintilidir.”
 
Şiirleriyle olduğu kadar denemeleriyle, şiir ve müzik üzerine yazılarıyla da tanınan, şiirler, şairler ve şiir sanatı üzerine kafa yoran Tuğrul Tanyol geçmişten günümüze şiirimizi mercek altına yatırıyor, genç ve eski kuşak şairlerimizin şiirlerine geniş bir pencere açıyor, inceliyor, eleştiriyor ya da yanlarında duruyor. Eskimeyen yazılar sunuyor.
 

Şiirin Amacı Anlam Değildir isimli 208 sayfadan oluşan kitap ; Tuğrul Tanyol tarafından yazılmış ve SİA KİTAP yayınevinin 07.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Darke pdf indir başlıklı makalemizde Darke indir, Darke oku ve Darke pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Şiirin Amacı Anlam Değildir pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.