Âşık Rüstem Alyansoğlu Hayatı, Sanatı ve Şiirleri pdf indir

tarafından
4
Âşık Rüstem Alyansoğlu Hayatı, Sanatı ve Şiirleri pdf indir

Âşık Rüstem Alyansoğlu, 7 Ocak 1939 tarihinde Kars ilinin Selim ilçesine bağlı Baykara köyünde dünyaya gelmiştir. 13 yaşındayken babası Hüseyin Alyansoğlu’ndan saz çalmayı ve türkü söylemeyi öğrenmiştir. Alyansoğlu, usta malı ve irticalen söylediği şiirlerle ve anlattığı hikâyelerle 20. yüzyılda âşıklık geleneğini devam ettirmiş halk şiirimizin temsilcilerinin başında gelmektedir. Ölümünden tam on yıl önce âşığın rüyasında Azrail’i görmesi, onun hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Bu rüya ile ilgili söylediği/yazdığı şiirler, âşığın tanınmasında önemli rol oynamıştır. Rüyasında kendisine söylendiği gibi 21 Ekim 1981 tarihinde 42 yaşında vefat etmiştir.
“Âşık Rüstem Alyansoğlu Hayatı, Sanatı ve Şiirleri” adlı bu çalışma “Ön söz”, “İçindekiler”, “Kısaltmalar”, “Giriş”, “Sonuç”, “Kaynakça” “Kaynak Kişiler”, “Şiirlerin Dizini”, “Dizin” ve “Ekler-Âşık Rüstem Alyansoğlu İle İlgili Görsel Materyal (Fotoğraflar, Haberler, Yazışmalar, Davetler, Ödüller)” bölümleri dışında dört bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, Türk halk edebiyatında âşıklık geleneği ile ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Alyansoğlu’nun hayatı hakkında bilgi verilip kazandığı ödüller kronolojik olarak sıralanmıştır. İkinci bölümde, Alyansoğlu’nun sanatı hakkında bilgi verilip şiirleri çeşitli ölçütlere göre sınıflandırılarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Alyansoğlu’nun şiirleri yer almaktadır. Alyansoğlu’nun çeşitli kaynaklardan toplam 226 şiirine ulaşılmıştır. Bu şiirlerin 134’ü müstakil şiirlerinden oluşurken 92’si Alyansoğlu’nun Âşık Murat Çobanoğlu, Âşık Şeref Taşlıova, Âşık Hikmet Arifî (Hikmet Arif Ataman), Âşık Karahanlı Murat Yıldız, Âşık Sefil Selimî (Ahmet Günbulut), Âşık İlyas Kaya, Âşık İlhami (Hamit Demir), Âşık Nuri Çırağı (Nuri Cihan Karataş), Âşık Ali Elvanî (Ali Elvan), Âşık Hasretî (Sadi Değer), Âşık Mevlüt İhsanî (Mevlüt Şafak), Âşık Firkatî (Yetik Ozan / Turgut Günay), Âşık İhsanî (Mevlüt Çalışkan), Âşık Gül Ahmet (Ahmet Yiğit), Âşık Selâhettin Dündar ile yeğeni ve çırağı olan Âşık Mansur Alyansoğlu ile ikili, üçlü, dörtlü, beşli ve altılı atışmalarından oluşmaktadır. Dördüncü bölümde, Alyansoğlu için söylenen şiirler bulunmaktadır. Alyansoğlu hayatta iken söylenen bir şiire ve Alyansoğlu’nun ölümünün ardından söylenen sekiz şiire ulaşılmıştır.
 

Âşık Rüstem Alyansoğlu Hayatı, Sanatı ve Şiirleri isimli 431 sayfadan oluşan kitap ; Yiğit Alpkan tarafından yazılmış ve DBY YAYINLARI yayınevinin 13.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ab-ı Hayat 2 pdf indir başlıklı makalemizde Ab-ı Hayat 2 indir, Ab-ı Hayat 2 oku ve Ab-ı Hayat 2 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Âşık Rüstem Alyansoğlu Hayatı, Sanatı ve Şiirleri pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.