Sivas Akıncılar Ağzı Karşılaştırmalı ve Tanıklı Sözlüğü pdf indir

tarafından
24
Sivas Akıncılar Ağzı Karşılaştırmalı ve Tanıklı Sözlüğü pdf indir

Elinizde bulunan bu eser, Sivas’a bağlı bulunan Akıncılar yöresinin söz varlığını kayıt altına almak ve tanıtmak için meydana getirilmiştir. Sivas’ın Kuzeydoğusunda bulunan Akıncılar yöresi, Kelkit Vadisi olarak ifade edilen coğrafyada, Karadeniz iklimine geçiş yaşanılan bölgede Sivas’a bağlı Suşehri ve Gölova; Erzincan’a bağlı Refahiye, Gümüşhane’ye bağlı Şiran ve Kelkit ile Giresun’un Şebinkarahisar ve Alucra ilçeleri ile beşerî ve coğrafî birliktelik içerisindedir.

Sivas Akıncılar Ağzı Karşılaştırmalı ve Tanıklı Sözlüğü adlı bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, Sivas ağzının Anadolu ağızlarındaki yeri, Akıncılar ağzının Sivas ağzı içindeki yeri, çalışmanın yöntemi, Sivas ağzı ve sözlükçülüğü üzerine yapılmış çalışmaların taranması, Sivas ağzı üzerine yapılan lisans tezleri, yüksek lisans tezleri, makale ve kitaplar “Giriş Bölümü”nde ele alınmıştır. İkinci bölüm, Akıncılar ağzı ses bilgisi ve yapım ekleri alt başlıklarının ele alındığı “İnceleme” bölümüdür. Üçüncü bölümde Akıncılar ilçesi ağzında tespit edilebilen sözcüklerin ses, biçim, anlam ve köken bilgisi özellikleri tanık cümlelerle birlikte “Sivas Akıncılar Ağzı Karşılaştırmalı ve Tanıklı Sözcükleri” başlığı altında verilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise çalışmadan elde edilen verilerin ve tespitlerin açıklandığı “Sonuç” bölümünden oluşmuştur.
 

Sivas Akıncılar Ağzı Karşılaştırmalı ve Tanıklı Sözlüğü isimli 392 sayfadan oluşan kitap ; Halil İbrahim Taşkıran tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 23.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Sivas Akıncılar Ağzı Karşılaştırmalı ve Tanıklı Sözlüğü pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.