Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1 İktidarı Tanrılaştırmak (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) pdf indir

Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1  İktidarı Tanrılaştırmak  (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) pdf indir

Uzun yıllarını siyasal düşünce tarihi üzerinde çalışarak ve ders vererek geçiren Doç. Dr. Ateş Uslu’nun on yıllık emeğinin ürünü olan Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi, okurları düşünce tarihinde beş bin yıllık heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor. Uslu, kimisi çoğunlukla “büyük” olarak addedilen, kimisiyse adı pek az kimse tarafından hatırlanan sayısız düşünürü ele aldığı üç ciltlik kapsamlı yapıtta, M.Ö. 3000’den başlıyor ve M.S. 20. yüzyıla kadar siyasal düşüncelerin izini sürüyor. Bunu yaparken yalnızca siyaset felsefesi metinlerini değil, şiir, destan, tiyatro oyunu ve söylev gibi başka pek çok türden metni de irdeliyor.
“İktidarı Tanrılaştırmak” alt başlığını taşıyan ve Tunç Çağı’nın kutsal tanrı-krallarıyla anlatısına başlayan bu birinci cilt, Yunan polis’lerinden Roma res publica’sına, Asya imparatorluklarından Türk kağanlıklarına, İslam dünyasından Batı Avrupa’ya pek çok uğrağa ve tüm bu uğraklardaki sınıf savaşımlarına, halk isyanlarına ve devrimlere uzanan yolculuğunu M.S. 13. yüzyılda sonlandırıyor.
Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi, her dönemin kendi içinde birtakım değişkenleri olmasıyla birlikte siyasal düşünceler tarihinin büyük bir etkileşimler dizgesi niteliği taşıdığını gösteriyor. Hem siyasal düşünce tarihi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda ders alan öğrenciler hem de insanlığın uzun düşünce yolculuğu hakkında derli toplu bilgi edinmek isteyen okurlar için temel bir başvuru kaynağı.
 

Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1
İktidarı Tanrılaştırmak (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) isimli 480 sayfadan oluşan kitap ; Ateş Uslu tarafından yazılmış ve YORDAM KİTAP yayınevinin 25.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Aşiretler, Muhacirler, Mübadiller ve Mültecilerin İskanı pdf indir başlıklı makalemizde Aşiretler, Mübadiller ve Mültecilerin İskanı indir ve Mübadiller ve Mültecilerin İskanı oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1 İktidarı Tanrılaştırmak (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) pdf indir - indir