Siyasal Sistemlerde Üst Düzey Yöneticilerin Statüsü Düzenleme – Atama – Denetleme pdf indir

tarafından
6
Siyasal Sistemlerde Üst Düzey Yöneticilerin Statüsü Düzenleme – Atama – Denetleme pdf indir

1831 yılında Başkan General A. Jackson’ın yaptığı bir atamayı savunmak için New York Senatörü William L. Marcy’nin Senatoda söylediği, “Siyasi savaşta yenilenler görevlerinden çekilmelidir, ganimet savaşı kazananın hakkıdır.” ifadesinden sonra üst düzey yöneticilik kavramı yeniden tanımlanmaya başlandı.
İktidara talip partilerin seçim kampanyalarında seçmenlerine verdikleri vaatleri yerine getirebilmeleri büyük oranda uyumlu çalışacakları üst düzey yöneticilere bağlıdır. Bu yüzden iktidara gelen partiler, stratejik kararları alma konumunda bulunan üst düzey yöneticileri atamaya hakları olduğunu düşünürler. İşe göre adam değil adama göre iş yaklaşımı sonucu atanan ya da hızlı yükselen düşük profilli üst düzey yöneticiler, kurumların hem çalışan hem de hizmet kalitesini etkilemektedir.
Kitapta, geçmişten günümüze üst düzey yöneticilerin farklı sistem ve ülkelerde nasıl seçildiği, hangi okullarda yetiştirildiği, nasıl atandığı ve nasıl denetlendiği sorularına cevap aranmaktadır. Ayrıca Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin getirdiği radikal değişiklikler hem diğer ülkelerdeki hem de parlamenter sistem dönemindeki uygulamalarla karşılaştırılmaktadır. Cevapları aranan bu sorular ve karşılaştırmalar, liyakat ve kayırmacılık çerçevesinde ele alınmaktadır.
 

Siyasal Sistemlerde Üst Düzey Yöneticilerin Statüsü Düzenleme – Atama – Denetleme isimli 478 sayfadan oluşan kitap ; Can Akbay tarafından yazılmış ve NOBEL BİLİMSEL yayınevinin 14.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Siyasal Sistemlerde Üst Düzey Yöneticilerin Statüsü Düzenleme – Atama – Denetleme pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.