Soğuk Yakınlıklar Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi pdf indir

tarafından
6
Soğuk Yakınlıklar  Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi pdf indir

Hepimiz farkındayız, sayısız imge ve mesajın bombardımanı altındayız. Öyle ki, yarın, geriye dönüp baktığımızda bugünleri naif bir iyimserlikle de hatırlayabiliriz. Nasıl direniyoruz ya da sürükleniyoruz? Internet, televizyon, sosyal medya, endişeli modernlik, rasyonel ahmaklık, duygusuzluk, kaba menfaatçilik, fantezi ve paranoya ile içiçe yaşıyoruz. Eva Illouz, eleştirel kuramı kullanarak ve ondan ayrılarak yakın dönemin zihniyetini tartışıyor. Psikolojik ve politik mutluluk içeren kendini gerçekleştirme kavramının nasıl biçim değiştirdiğini irdeliyor. Adorno’yu izleyerek, benliğin metalaştırılması sürecinde farklı kurumların yakın ilişkisine dikkat çekiyor: psikolojik ikna, kişisel gelişim edebiyatı, nasihat endüstrisi, devlet, ilaç şirketleri ve internet teknolojisi modern psikolojik özbenliğin temelini biçimlendirme konusunda iç içe geçmişlerdir iddiasında bulunuyor. Duyguları sermayeye bağlayan kendi içinde çelişkili mantığı mercek altına almaya çalışıyor.
Sosyal mesafe ortak özelliklerin yokluğundan değil, bu özelliklerin soyut doğasından kaynaklanır. Uzaklık, insanların ortak hiçbir şeyi olmadığında değil, ortak noktaları fazla olduğunda ortaya çıkar. Diğer bir deyişle uzaklık, insanların artık günümüzde ortak ve son derece standartlaşmış bir dil paylaşmalarından kaynaklanır.
İlginç ve ölçülü bir bugün eleştirisi… Eleştirel kurama taze bir katkı…
 

Soğuk Yakınlıklar Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi isimli 168 sayfadan oluşan kitap ; Eva Illouz tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 02.04.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Soğuk Yakınlıklar Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.