Solun Tarihine Düşülen Notlar Osmanlı’dan Cumhuriyet’e – Toplumsal Tarih Yazıları pdf indir

Solun Tarihine Düşülen Notlar  Osmanlı’dan Cumhuriyet’e – Toplumsal Tarih Yazıları pdf indir

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş, imparatorluğun yapısını değiştirmekle kalmadı. Aynı zamanda siyasal, sosyal, kültürel değişmeleri de beraberinde getirdi. Siyasal hareketler imparatorluk yapısından ulus-devlet bünyesine “aktarılırken” bu değişimleri de taşıyarak var olmak zorunda kaldı. Benzer bir dönüşüm Rusya için de geçerliydi ve imparatorluk Bolşevik devrimiyle ortadan kalktı; sosyalist ve komünist hareketler için bambaşka bir dünya kuruldu.
 
Mete Tunçay, uzun yıllara yayılan araştırmalarında Türkiye’de solun tarihini kendi bütünlüğü içinde takip etmeye çalışırken, II. Meşrutiyet’ten 1930’ların sonuna uzanan bir tarihsel kesitte konunun çeşitli yönlerini, eksik parçalarını, tek-partinin kuruluşu ve iktidarı sırasında sol hareketlerin konumlarını ve hükümet karşısındaki pozisyonlarını, Sovyetler Birliği ile ilişkilerini, parti yapısı ve çalışmalarını, sol örgütlenmeler içinde yer alan bireylerin etki ve önemlerini bir arada incelemeyi gözeten bir yaklaşım ortaya koyar.
 
Solun Tarihine Düşülen Notlar yazarın Toplumsal Tarih’te yayımlanan, sol üzerine araştırmalarına dair yazılarını bir araya getiriyor.
 

Solun Tarihine Düşülen Notlar
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e – Toplumsal Tarih Yazıları isimli 363 sayfadan oluşan kitap ; Mete Tunçay tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 25.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kitab-ı Edirne Vak‘ası pdf indir başlıklı makalemizde Kitab-ı Edirne Vak‘ası indir, Kitab-ı Edirne Vak‘ası oku ve Kitab-ı Edirne Vak‘ası pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Solun Tarihine Düşülen Notlar Osmanlı’dan Cumhuriyet’e – Toplumsal Tarih Yazıları pdf indir - indir