Süheyl Ünver’in Irak Defteri: Bağdad-name pdf indir

tarafından
11
Süheyl Ünver’in Irak Defteri: Bağdad-name  pdf indir

Süleymâniye Kütüphânesi, A. Süheyl Ünver Araştırma Merkezi’ndeki bağışlar arasında yer alan 680 kayıt numaralı “Bağdad-nâme”, büyük İslâm hekim ve filozofu İbn-i Sîna’nın bininci doğum yılı münâsebetiyle 20-28 Mart 1952’de, Bağdad’da tertip edilen ihtifale ve Irak gezisine katılan rahmetli babam, A. Süheyl Ünver’in hazırladığı bir diğer seyahatnâmedir.
 
Irak hükümetinin davetlileri olarak, istanbul Üniversitesi’ni temsilen kongreye, Rektör Ord. Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan ile Edebiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Ateş ve eşi Müzehher Ünver’le katılan Süheyl Ünver, kongre oturumlarında önemli tebliğler sunmuşlardı. İhtifalin katılımcıları için tertiplenen programlar çerçevesinde yapılan Babil, Musul, Necef ve Kerbela ziyâretlerine dâir Ünver’in defterine aktardığı zengin notları, sayfaları süsleyen ufak çizimleri ve suluboya resimleri, bir anlamda onun “Bağdad’a Selâmı” mâhiyetindedir.
Gülbün Mesara
 

Süheyl Ünver’in Irak Defteri: Bağdad-name isimli 303 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve KUBBEALTI NEŞRİYAT yayınevinin 20.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Homo Ludens pdf indir başlıklı makalemizde Homo Ludens indir, Homo Ludens oku ve Homo Ludens pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Süheyl Ünver’in Irak Defteri: Bağdad-name pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.