Tanzimat’tan Bugüne Türkiye’nin Özgeçmişi Diyalektik ve Tarihsel Materyalist Bir Bakış (1950-2020) 2 pdf indir

tarafından
7
Tanzimat’tan Bugüne Türkiye’nin Özgeçmişi Diyalektik ve Tarihsel Materyalist Bir Bakış (1950-2020) 2 pdf indir

Türkiye’nin bugünkü toplumsal yapısını anlamak, eski ile yeni arasındaki mücadelede yeniden yana olabilmek ve yeniye hayat verebilmek için Türkiye’nin özgeçmişinin bilinmesi gerekir. 
Merkezî feodal Osmanlı İmparatorluğu’nun çözülmesiyle yeni toplumsal sınıflar ortaya çıktı ve bu sınıflar, otokrasiyi yıkarak, iktidara ortak olmak istedi. Yönetim şekilleri değişmeye başladı. Bu değişimlerin ve dönüşümlerin itici gücü, maddi yaşamın yeniden üretilmesi zorunluluğudur. 
Üretim ilişkileri, üretici güçlerdeki gelişmelere engel olmaya başlayınca, üst yapıda değişiklikler de zorunlu oldu, ama bu kolay olmadı. Üretici güçler, kendisine uygun üretim ilişkileri isterken, yönetimler, baskı ve ideolojik aygıtlarını kullanarak, mevcut üretim ilişkilerini korumaya çalıştı. Bu süreçte Tanzimat, Birinci Meşrutiyet, İkinci Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri, birbirini doğuran farklı dönemler olarak tarihteki yerini aldı. 
Bütün dönemlerde, iktidara sahip sınıf/sınıflar, geniş halk kitlelerini sömürebilmek için, devletin baskı ve ideolojik aygıtlarını kullanmaya devam ederken, işçi sınıfı, sosyalist/komünist hareket ve partiler ise, kendilerini korumak için iktidarlara karşı mücadelelerini sürdürmeye devam ediyor. 
Türkiye’de eski ile yeni arasındaki mücadelede, yeniden yana olup, yeniye hayat verebilmek için mücadele edenlere yararlı olma umuduyla…
 
 

Tanzimat’tan Bugüne Türkiye’nin Özgeçmişi Diyalektik ve Tarihsel Materyalist Bir Bakış (1950-2020) 2 isimli 392 sayfadan oluşan kitap ; Vasfi Nadir Tekin tarafından yazılmış ve SANCI YAYINLARI yayınevinin 16.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Haremin Padişahı Valide Sultan pdf indir başlıklı makalemizde Haremin Padişahı Valide Sultan indir, Haremin Padişahı Valide Sultan oku ve Haremin Padişahı Valide Sultan pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tanzimat’tan Bugüne Türkiye’nin Özgeçmişi Diyalektik ve Tarihsel Materyalist Bir Bakış (1950-2020) 2 pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.