Tarafgir Sayılar: Sayılar Bizi Doğru Yanlış Nasıl Yönlendirir pdf indir

Tarafgir Sayılar: Sayılar Bizi Doğru Yanlış Nasıl Yönlendirir pdf indir

Hayatımızın hemen her alanını kontrol eden nedir? Bu sorunun ilk akla gelen cevabı muhtemelen sayılar olmayacaktır, halbuki okulda nasıl bir öğrenci olduğumuzdan işyerindeki satış rakamlarımızın değerlendirilmesine, seçim tahminlerinden ekonomik krizin etkilerine uzanan çok çeşitli konularda bir şeyler söyler sayılar. Peki bu değerlendirme ve gerçeklikler ne kadar doğrudur? Sahi sayılar her zaman nesnel midir? Sayıların temsil ettiği hikâyelere, enteresan bir şekilde bu durumun medya, politikacılar ve iş insanları tarafından sıkça unutulmasına veya kendi çıkarları için kullanmalarına bakarsak pek de öyle olmadığını görürüz.
 
Sanne Blauw, Tarafgir Sayılar’da eğlenceli bir dille, tarihsel örnekler üzerinden, sayılarla olan ilişkimizi masaya yatırarak yönlendirilmiş algılarımıza ayna tutuyor. Eski çağ tacirinin arpa hesabından İngiltere’deki her bireyin mülkünü kayıt altına almak isteyen Fatih William’a, Kırım Savaşı zamanı Üsküdar sırtlarındaki hastanede asker ölümlerini dert edinip ilk grafikleri keşfeden ve bilmeden belki de tarihin ilk büyük veri dalgasını başlatan başhemşire Florence Nightingale’e uzanan ilginç ve düşündürücü bir yolculuk. Pandemiyle hayatımıza giren günlük istatistiklerden IQ, sigara, kanser gibi daha uzun vadeli araştırmalara kadar sayılara nasıl daha şüpheci yaklaşabileceğimize dair öneriler sunan bir rehber.
 

Tarafgir Sayılar: Sayılar Bizi Doğru Yanlış Nasıl Yönlendirir isimli 224 sayfadan oluşan kitap ; Çiçek Öztek tarafından yazılmış ve ALEF YAYINEVİ yayınevinin 10.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Nardugan pdf indir başlıklı makalemizde Nardugan indir, Nardugan oku ve Nardugan pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tarafgir Sayılar: Sayılar Bizi Doğru Yanlış Nasıl Yönlendirir pdf indir - indir