Tarımsal Üretim Planlaması pdf indir

tarafından
9
Tarımsal Üretim Planlaması   pdf indir

Özügür, ziraat mühendisi olarak tarımda kendine yeterliliğin yitirildiğini, ürün ithal eden duruma gelindiğini, ithal girdi fiyatları nedeniyle maliyetlerin arttığını, üreticilerin üretim yapamaz hale geldiklerini dile getiriyor.
Kırdan kente göç yanında, artan nüfusun gıda talebinin karşılanması ve azalan su kaynakları için de planlama gerekli diyor. Tarımın ve kooperatifçiliğin ayrıca desteklenmesinin, üreticilerce kurumsal bir üst yapı oluşturulmasının yolunu gösteriyor.
Planlama için 12 adım/öneri sunuyor. Adımların bilimsel bilgi ışığında ortak akıl ile atılmasını ve tartışılmasını dile getiriyor. Bunların, tarımdaki plansızlığın çözümüne yönelik bir yol gösterme, yöntem belirleme olarak kabul edilmesi düşüncesinde… Ülkeyi demokratik bir anlayışla yönetme iddiasında olanların, konuyu sahiplenmelerini istiyor. Öncelikle yasal ve kurumsal planlama olmak üzere, devamında başkaca planlamalardan söz ediyor.
İlgili Bakanlığın yeniden yapılandırılmasını belirtiyor. Bu sürecin uzun soluklu bir plan ve/veya proje olarak düşünülmesi gerektiğini, ancak üretimin planlanması için bir an önce adım atılmasını da vurguluyor.
 

Tarımsal Üretim Planlaması isimli 90 sayfadan oluşan kitap ; Ergin Özügür tarafından yazılmış ve CİNİUS YAYINLARI yayınevinin 30.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Finans, Muhasebe ve Sosyal Bilimler Alanlarında Dijitalleşme, Teorik Yaklaşımlar pdf indir başlıklı makalemizde Finans, Muhasebe ve Sosyal Bilimler Alanlarında Dijitalleşme ve Teorik Yaklaşımlar indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tarımsal Üretim Planlaması pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.