Tefeci Gobseck (Cep Boy) (Tam Metin) pdf indir

tarafından
4
Tefeci Gobseck (Cep Boy) (Tam Metin) pdf indir

Realizm akımının öncülerinden büyük yazar Balzac’ın anıtsal yapıtı İnsanlık Komedyası’nın “Özel Yaşamdan Sahneler” bölümünde yer alan Tefeci Gobseck, aristokrat kocasından sıkılan Anastasie de Restaud’nun yasak aşk yaşadığı sevgilisine tüm servetini harcamasını ve sonunda amansız tefeci Jean-Esther van Gobseck’ten yardım istemesiyle hayatının altüst olmasını anlatıyor.
“Gobseck Baba davranışlarına da yön veren bir ilkeye içtenlikle inanıyor. Ona göre para, duruma göre pahalıya da ucuza da satılabilen bir meta. Onun gözünde bir sermayedar, parasını yüksek faizle talep eden, girişimleri ve borsa oyunlarını önceden görüp ortak olarak giren adamdır. Görünüşte bir tefeci gibi davranmasına sebep olan mali ilkeleri ve insan doğası üzerine gözlemlerini bir kenara bırakırsak, işlerinin dışında Paris’teki en dürüst ve en nazik kişi olduğuna gönülden inanıyorum. İçinde iki adam var onun: cimri ve filozof, küçük ve büyük.”
 

Tefeci Gobseck (Cep Boy) (Tam Metin) isimli 88 sayfadan oluşan kitap ; Honore de Balzac tarafından yazılmış ve KARBON KİTAPLAR yayınevinin 09.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Tefeci Gobseck (Cep Boy) (Tam Metin) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.