Tek Parti Döneminde Kemalist Milliyetçiliğin Karşısında Türkçü-Turancı Milliyetçilik pdf indir

tarafından
4
Tek Parti Döneminde Kemalist Milliyetçiliğin Karşısında Türkçü-Turancı Milliyetçilik pdf indir

Türk milliyetçiliğinin ortaya çıkma ve olgunlaşma serüvenini 1940’lı yıllara kadar inceleyen bu kitabın ilk bölümünde okuyucular, teorik olarak millet ve milliyetçilik kavramlarının gelişim süreçlerini izledikten sonra etnik ve sivil milliyetçilik kavramlarını irdeleyen bir tartışma içerisinde kendilerini bulacaklar. İlerleyen bölümlerde ise gündelik siyasi konuşmalarda dahi hala popülerliğini korumakta olan pek çok konuyu ayrıntısıyla görme fırsatını yakalayacaklar.
Türkçülük ve Turancılık nedir? Kemalist milliyetçilik ya da Atatürk milliyetçiliğinin özellikleri nelerdir? Kemalist milliyetçilik ırkçı bir milliyetçilik midir? Atatürk’ün emriyle kafatası ölçümleri yapılmış mıdır? Erken Cumhuriyet döneminde antropoloji ne amaçlarla kullanılmıştır? Cumhuriyetin resmi milliyetçilik anlayışı nasıldır? “Dilde, kültürde ve idealde birlik” parolası ne anlama gelmektedir? Türk Tarih Tezi ve Güneş Dil Teorisi ne gibi amaçlara hizmet etmektedir? Türkçüler muhalif midir? Türkçü-Turancı milliyetçilik hangi şartlar altında yükselişe geçmiş ve sonrasında neden tasfiye edilmek istenmiştir? Türkçü-Turancı milliyetçiliğin temel özellikleri nelerdir, hangi noktalarda resmi milliyetçilikten ayrılmaktadır? Türkçülük günü neden 3 Mayıs’tır? Her Türk milliyetçisi Türkçü müdür?

Tek Parti Döneminde Kemalist Milliyetçiliğin Karşısında Türkçü Turancı Milliyetçilik; bu gibi sorulara bilimsel yöntemle objektif cevaplar vermeyi amaçlamaktadır.
 

Tek Parti Döneminde Kemalist Milliyetçiliğin Karşısında Türkçü-Turancı Milliyetçilik isimli 310 sayfadan oluşan kitap ; Bengücan Fındık tarafından yazılmış ve NOBEL BİLİMSEL yayınevinin 17.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Tek Parti Döneminde Kemalist Milliyetçiliğin Karşısında Türkçü-Turancı Milliyetçilik pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.