Tematik ve Teorik Kur’an Okumaları Işığında Toplumsal Cinsiyet Sembolik ve Etkileşimsel Bir Perspektif pdf indir

tarafından
4
Tematik ve Teorik Kur’an Okumaları Işığında Toplumsal Cinsiyet  Sembolik ve Etkileşimsel Bir Perspektif pdf indir

Bu çalışmanın amacı, Kur’an’a tematik ve teorik bir bakış açısı uygulayarak yorumda bir yenilik yapmaktır. Bu yeniliğin Kur’an’ın anlam haritalarını ortaya çıkarmada nasıl bir değişiklik yaratacağını tam olarak bilmiyoruz, ancak çağdaş Müslüman zihninin aydınlanmasında önemli bir rol icra edeceğini umuyoruz. Bununla birlikte, çalışmamızın klasik tefsir geleneğinin dışında görülmesi gerektiğini ve bazı sınırlarla karşı karşıya olduğunu belirtmeliyiz. Bu çalışma, daha çok sosyal bilim alanında çalışan bir araştırmacının dini metinler üzerindeki bir deneme okuması olarak algılanmalıdır.
İkinci olarak klasik tefsir geleneğinden farklı olarak Kur’an metni hakkında yaptığımız okuma ve yorumlar sadece tek bir konuyla, yani toplumsal cinsiyetle sınırlıdır. Bu konuyu seçmemizin sebebi, 19. yüzyılın sonundan beri kadın eksenli bir tartışmanın Müslüman dünyada hala devam ediyor olması ve bunca yıllık tartışmaya ve birikime rağmen hala toplumsal cinsiyet konusunda billurlaşmış bir düşüncenin üretilememiş olmasıdır. Neredeyse 150 yıllık süreç içinde “İslam’da Kadın” başlıklı kitapların hemen hepsi, birbirinin tekrarı olmakla kalmamış, özür dileyici bir üsluptan da kendini kurtaramamıştır.
 

Tematik ve Teorik Kur’an Okumaları Işığında Toplumsal Cinsiyet Sembolik ve Etkileşimsel Bir Perspektif isimli 214 sayfadan oluşan kitap ; Kadir Canatan tarafından yazılmış ve DBY YAYINLARI yayınevinin 04.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Tematik ve Teorik Kur’an Okumaları Işığında Toplumsal Cinsiyet Sembolik ve Etkileşimsel Bir Perspektif pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.