Teori Siyaset ve Dil Üzerine Günlük Notlar pdf indir

tarafından
12
Teori Siyaset ve Dil Üzerine Günlük Notlar pdf indir

Antoine de Saint Exupéry: (1900 – 1944), Fransız pilot, yazar ve şairdir. Özellikle “Küçük Prens” isimli eseriyle ünlenmiştir.
Uçaklarla 12 yaşında tanıştı. Evlerinin yanındaki hava alanına gizlice girer uçakları yakından seyrederdi. 12 yaşındayken bir pilot onu uçağına aldı ve uçurdu.
1926 yılında Toulouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak göreve başladı. 35 yaşındayken uçağı arıza yaptı ve Tunus’ta çöle zorunlu iniş yaptı, kayboldu. Dört günlük zorlu çöl macerası ardından bir Bedevi tarafından bulundular. (Bu olay en ünlü yapıtlarından olan “Küçük Prens” de geçmiştir.)
II. Dünya Savaşında Fransa’nın yenilgisi üzerine ABD’ye gitti. Buradayken yazdığı “Dünya ve İnsanlar” ile “Savaş Pilotu” adlı iki kitabı New York’ta çok tutuldu. En önemli eseri Küçük Prens’i de bu dönemde yazdı. Ülkesinin işgal altındaki durumuna çok üzülmekteydi. Olaylar karşında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna yüzbaşı rütbesiyle katılarak Kuzey Afrika’ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti. 31 Temmuz 1944’te uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulundu.
Günlük Notlar isimli bu eserinde, özellikle “Teori ve Siyaset Üzerine” ve “Anlak ve Dil Üzerine” tuttuğu notlar ile Küçük Prens yazarının, hemen her konuda ki düşünce dünyasına küçük bir yolculuk yapılmaktadır.
 

Teori Siyaset ve Dil Üzerine Günlük Notlar isimli 64 sayfadan oluşan kitap ; Antoine De Saint Exupery tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 24.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İngiliz, Fransız, ve Amerikan Devrimlerinde Demokrasi Mücadelesi Veren Kadınlar pdf indir başlıklı makalemizde Fransız, İngiliz ve ve Amerikan Devrimlerinde Demokrasi Mücadelesi Veren Kadınlar indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Teori Siyaset ve Dil Üzerine Günlük Notlar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.