TOE – Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş. pdf indir

TOE – Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş. pdf indir

Federal Türk kamyonları A.Ş. ismiyle 1955 yılında kurulan şirket, o dönem ülkede yaşanan döviz sıkıntıları nedeniyle ancak 1958 yılında deneme üretimine başlayabilmiştir. Fabrika ilk ürettiği ticari aracını 1959 yılında satışa sunmuştur.
Üretim aşamasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 1960 yılında Amerikan Federal Motor Truck Company ile ortaklık anlaşmasına son verilmiş ve şirket bundan sonra; “Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş.”  ismini almıştır.
TOE, 1963 yılında International Harvester şirketi ile ortaklığa giderek, lisans anlaşması imzalanmıştır.  Bu anlaşma sonrası IH markası ile değişik tonajlarda kamyon, kamyonet, minibüs ve traktör üretimi fabrika sahasında gerçekleşmiştir.
Gebze- Çayırova’da kurulu TOE, yaşadığı ekonomik sıkıntıları yıllar içinde bir türlü aşamamıştır.
1993 yılında, Özelleştirme idaresi tarafından satışı yapılan TOE şirketinin çalışanları, 30 Nisan günü işten çıkarılmış, fabrikanın kapısına kilit vurulmuştur. Türk otomotiv sanayisinin öncü kuruluşlarından TOE, Türk Otomotiv sanayisinin gelişimine çok büyük katkılarının olması dışında burada çalışan yüzlerce insana ekmek kapısı ve okul olmuştur. 
 

TOE – Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş. isimli 462 sayfadan oluşan kitap ; Rıdvan Şükür tarafından yazılmış ve GECE KİTAPLIĞI yayınevinin 29.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kronik İşletme Hastalıkları, Nedenleri, Sonuçları ve Çareleri pdf indir başlıklı makalemizde Kronik İşletme Hastalıkları, Nedenleri ve Sonuçları ve Çareleri indir hakkında bilgiler verilmektedir.

TOE – Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş. pdf indir - indir