Travma Vakalarında Uzun Süreli Maruz Bırakma Terapisi Kuram Ve Uygulama pdf indir

tarafından
4
Travma Vakalarında Uzun Süreli Maruz Bırakma Terapisi   Kuram Ve Uygulama pdf indir

Uzun süreli maruz bırakma terapisi, ilk geliştirildiği dönemde anksiyete sorunlarına karşı kanıta dayalı bir yaklaşım sunarak etkili sonuçlar göstermiştir. Daha sonrasında uzun süreli maruz bırakma terapisi, travma sonrası stres bozukluğuna (TSSB) yönelik geliştirilen kuramı ve uygulamalarıyla oldukça etkili sonuçlar vermiş ve TSSB’nin tedavisinde kullanılan yaklaşımlar arasında önde gelen yerini almıştır.

Bilindiği kadarıyla ülkemizde uzun süreli maruz bırakma terapisi üzerine yazılmış herhangi bir kitap çalışması bulunmamaktadır. Bu yönüyle bir ilk kaynak olma özelliği taşımaktadır. Bu anlamda kitabın, ülkemizde uzun süreli maruz bırakma terapisi ve TSSB’nin terapisi konusunda önemli bir boşluğu dolduracağına ve ruh sağlığı alanında terapilerle ilgili yazılı olan kaynaklar arasında bir zenginlik yaratacağına inanılmaktadır. Bu kitapta uzun süreli maruz bırakma terapisinin TSSB’ye yönelik yaklaşımının ve uygulamalarının vaka örnekleriyle verilmesinin yanı sıra kitap boyunca terapinin teorik yapısı ve uygulaması ile yöntem ve tekniklerine dair oldukça açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Kitapta, uygulamaların etkisini güçlendirmek için terapi seanslarında sıklıkla yararlanılan çok sayıda görsele ve özgün metafora yer verilmiştir. Ayrıca kitapta ayrı bir bölüm olarak anksiyete sorunlarında ve TSSB’de kullanılabilecek etkili bazı metaforlara genişçe yer verilmiştir.

Uzun süreli maruz bırakma terapisinin oldukça yapılandırılmış, nispeten kısa süreli ve kanıt temelli etkili bir terapi olması, terapinin öne çıkan önemli bazı özelliklerini oluşturmaktadır. Ayrıca anksiyete bozuklukları, TSSB, obsesif kompulsif bozukluk, fobiler, öfke ve karmaşık yas gibi birçok sorunda etkili olan bu terapiyi öğrenmede başta psikolojik danışmanlar, çocuk ve ergen psikiyatristleri, psikiyatristler, klinik psikologlar ve psikologlar olmak üzere tüm ruh sağlığı çalışanları, kaynak niteliğindeki bu kitaptan yararlanabilirler. Kitabın, ruh sağlığı alanında çalışan uygulamacılara ve danışanlarına faydalı olması dileklerimle…
 

Travma Vakalarında Uzun Süreli Maruz Bırakma Terapisi Kuram Ve Uygulama isimli 296 sayfadan oluşan kitap ; Doç. Dr. Mehmet Ali Yıldız tarafından yazılmış ve NOBEL AKADEMİK YAYINCILIK yayınevinin 25.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Travma Vakalarında Uzun Süreli Maruz Bırakma Terapisi Kuram Ve Uygulama pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.