Türk Siyaset Tarihinde Milli Görüş pdf indir


Türk Siyaset Tarihinde Milli Görüş pdf indir

Türkiye’de gerçekleşen 1960 darbesinden sonra gelişen süreçlerle
birlikte 1969 yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Konya’dan
Bağımsız Milletvekili seçilmesiyle birlikte İslâmî mücadele, partileşerek siyaset sahnesi içerisinde kendine has bir metot geliştirmiştir. Bu süreç içerisinde Milli Görüş Hareketi olarak kendini tanımlayan, daha sonra Türk siyaset tarihinde Milli Görüş Partileri serüvenini başlatmıştır. Milli Görüş Partileri sırayla: Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi olarak Türk siyasetinin son 50 yılına damga vurmuştur.
Elinize aldığınız bu kitap, Milli Görüş Hareketi öncesinde İslâmcılık olarak adlandırılan sürecin daha sonra Milli Görüş’e çevrilmesini ve ondan sonra verilen mücadele hakkında ayrıntılara girmeden yüzeysel olarak genel bilgileri ele almaktadır. Çalışmamız: Son yüzyılın İslâmcılıktan Milli Görüş’e geçiş sürecini ele alarak siyaset
sahnesinde mütedeyyin siyaset anlayışının doğuşunu, gelişmesini ve kendi içerisinde yaşadığı kırılmaların tarihsel sürecini anlatmaktadır.
İkinci kitap olarak size sunacağımız MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİNİN TEMEL PRENSİPLERİ kitabından önce okunması gereken bu kitap: İslâmcılık ve Milli Görüş Hareketi adına yazılmış kaynaklara dayanılarak hazırlanmıştır. Üç ana kitap çalışmamızın ilki olan bu
çalışma temel olarak Recep Taha Engin’in Yüksek Lisans Tezinde yer alan ve çıkartılan konu başlıklarının eklenmesiyle hazırlanmıştır.
Üç seriden biri olan bu kitabımız, daha sonraki süreçte MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİNİN TEMEL PRENSİPLERİ ve MİLLİ GÖRÜŞ PARTİLERİ ve SÖYLEMLERİ olarak sizlere sunacağımız bu kitaplarla da son bulacaktır
 

Türk Siyaset Tarihinde Milli Görüş isimli 112 sayfadan oluşan kitap ; Recep Taha Engin tarafından yazılmış ve ÇIRA AKADEMİ yayınevinin 20.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Nesli Nasıl Mahvettiler pdf indir başlıklı makalemizde Bir Nesli Nasıl Mahvettiler indir, Bir Nesli Nasıl Mahvettiler oku ve Bir Nesli Nasıl Mahvettiler pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Türk Siyaset Tarihinde Milli Görüş pdf indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?