Türkiye’de Bizans Çalışmaları Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler pdf indir

tarafından
7
Türkiye’de Bizans Çalışmaları  Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler pdf indir

Türkiye’de 1990’lı yılların sonunda itibaren ivme kazanan Bizans çalışmaları, yeni açılan yüksek lisans programları ve araştırma merkezlerinin yanı sıra sayısı artan konferanslar ve akademik yayınlar ile günümüzde çok daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bu artan çeşitlilik karşısında Bizans tarihi, sanat tarihi ve arkeolojisi alanlarında yapılan güncel çalışmaların paylaşılacağı ortak bir platformun eksikliği son yıllarda iyice görünür bir hal almıştır. Elinizdeki kitap, Boğaziçi Üniversitesi Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin bu eksikliği gidermek amacıyla 2016 yılında düzenlediği “Türkiye’de Bizans Çalışmaları: Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler” başlıklı konferansın sonucunda ortaya çıkmıştır.
Giriş yazısı ve 30 makaleden oluşan kitapta, son yıllarda Bizantoloji dalının farklı disiplinlerinde yazılı, sanat tarihsel ve arkeolojik kaynaklar ışığında yürütülmüş çalışmalardan zengin bir seçki 7 ana bölüm altında sunulmaktadır. Anadolu coğrafyası maddi kültürünün analizinin öne çıktığı makalelerde, birincil kaynak kullanımı ve malzeme sınıflandırma temelli farklı metodolojik soru(n)lar irdelenirken, bir yandan da özellikle kent, kırsal alan, adalar, deniz ve peyzaj çalışmaları gibi sahalardaki yeni araştırmalara yer verilmektedir. Geç Antikçağ’dan Ortaçağ’a ve Bizans’tan Osmanlı’ya geçiş temasının vurgulandığı kitabın ilk ve son bölümleri ise, Türkiye’de Bizantologların devamlılık ve değişim perspektifine olan özel ilgisini göstermektedir.
 

Türkiye’de Bizans Çalışmaları
Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler isimli 592 sayfadan oluşan kitap ; Koray Durak tarafından yazılmış ve TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 12.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yıldız Sarayı'nda Muhalif Bir Gazeteci Mabeyn Mütercimi Louis Sabuncu(1891-1908) pdf indir başlıklı makalemizde Yıldız Sarayı'nda Muhalif Bir Gazeteci Mabeyn Mütercimi Louis Sabuncu(1891-1908) indir, Yıldız Sarayı'nda Muhalif Bir Gazeteci Mabeyn Mütercimi Louis Sabuncu(1891-1908) oku ve Yıldız Sarayı'nda Muhalif Bir Gazeteci Mabeyn Mütercimi Louis Sabuncu(1891-1908) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Türkiye’de Bizans Çalışmaları Yeni Araştırmalar, Farklı Eğilimler pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.