Türkiye’nin Avrupa Serüveni : AB Sürecinde Türkiye-Avrupa İlişkileri pdf indir

tarafından
3
Türkiye’nin Avrupa Serüveni : AB Sürecinde Türkiye-Avrupa İlişkileri pdf indir

Bu kitap; Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye-Avrupa ilişkilerinin Batılılaşma, Batıcılık, modernleşme açılarından ele alınarak bu süreçte yapılan katılımların, antlaşmaların, zirvelerin, krizlerin, ayrışmaların kronolojik bir çerçevede ve sistematik bir bağlamda okuyucuyla buluşturulması amacını taşımaktadır.

Türkiye’nin, -Modernleşme ve Batılılaşma hareketleri çerçevesinde- Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası, 100 yıl öncesinde, Cumhuriyet ile birlikte gerçekleştirilen reform ve devrimlerle daha da hız ve yeni bir ivme kazandığı, tüm bu gelişmelerin çıkış noktasının da Kurucu Önderinin “çağdaş uygarlık” hedefi olduğu görülmektedir.

Türkiye; İkinci Dünya Savaşı sonrası kendini “Batı İttifakı” içerisinde konumlandırıp 1950’li yıllar sonrası ortaya çıkan Avrupa birlikteliğine de kayıtsız kalmayarak uzun bir maraton sonrası -müzakerelere başlanılmış olsa bile- tünelin ucu hâlâ açık olarak üyelik başvurusu ardından imzalanan Ankara Anlaşmasının 60. yılını ve Cumhuriyet’in 100. yılını, gerçekleşmeyen AB hayaliyle tamamlamaktadır.
 

Türkiye’nin Avrupa Serüveni : AB Sürecinde Türkiye-Avrupa İlişkileri isimli 400 sayfadan oluşan kitap ; Remzi Koçöz tarafından yazılmış ve NOBEL BİLİMSEL yayınevinin 04.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Türkiye’nin Avrupa Serüveni : AB Sürecinde Türkiye-Avrupa İlişkileri pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.