Türkler ve Kraliçe Elizabeth pdf indir

tarafından
9
Türkler ve Kraliçe Elizabeth pdf indir

Türkler ve Kraliçe Elizabeth -Hazine-i Evrak vesikalarına göre:
 
İnebahtı felâketinden iki sene sonra Fransa Kıralı IX’ncu Şarl’dan II’nci Selim’e bir mektup gelir. Mektupta Tulum taraflarına haziran ayında iki yüz kıta Kadırga ulaştırılarak yardımcı olunması rica edilir. Bundan başka, Navare Beyi lûteranın başı İspanya ve Papanın düşmanı olan ve kız kardeşi ona ve İngiltere nam Kraliçe ile ittihat üzere olduğu da bildirilir. İşte, Veziriazam Sokullu Mehmet Paşa’nın IX’ncu Şarl’dan gelen nameye Fi 18 Rebiyülevvel 980 (Hicri takvime göre yılın 3. Ayıdır. Rebiyülevvel evvelki bahar anlamında kullanılır) (1572) tarihinde İkinci Selim tarafından cevap olarak yazdırdığı mektupta ismi geçen “İngiltere nam Kraliçe,” İngiltere Kraliçesi Elizabeth’tir.
Elizabeth, II’nci Felipe’i ezmek için, neden kendisine en kuvvetli yardımcı olarak Türkleri gördü?
Türkleri İspanya’ya karşı ayaklandırmak için 1579’da Türklerle ilk münasebeti nasıl tesis etti.
Elizabeth tarafından Türkiye’ye gönderilen ilk memur kimdir?
Elinizdeki kitap kısa fakat önemli bilgiler içeren keyifli tarih anlatımıdır.
 

Türkler ve Kraliçe Elizabeth isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; Ahmed Refik tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 22.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Beşiktaş’ın Gelincikleri Eski Topağacı’ndan Yeni İstanbul’a pdf indir başlıklı makalemizde Beşiktaş’ın Gelincikleri Eski Topağacı’ndan Yeni İstanbul’a indir, Beşiktaş’ın Gelincikleri Eski Topağacı’ndan Yeni İstanbul’a oku ve Beşiktaş’ın Gelincikleri Eski Topağacı’ndan Yeni İstanbul’a pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Türkler ve Kraliçe Elizabeth pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.