Tuz ve Gıda pdf indir

tarafından
5
Tuz ve Gıda pdf indir

Sodyum klorür, dünya çapında sofralarda bulunması nedeniyle en önemli çeşnidir. Tuz aynı zamanda düşük maliyeti, kötü tat maskeleme, koruyucu, su aktivitesini hızla azaltan, lezzet ve aroma arttırıcı özellikleri nedeniyle hemen hemen tüm gıdaların en yaygın gıda bileşenidir. Binlerce yıldır tuz, benzersiz bir gıda muhafaza yöntemi olarak kullanılmaktadır. Son yüzyıllarda soğutma ve dondurma teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması, gıda muhafaza alanında tuzun önemini azaltırken tuzun duyusal özellikleri daha da önem kazanmıştır. Tuzun kendi tadının yanı sıra farklı gıdaların farklı duyusal özelliklere etki eden enzimleri ve gıda işleme sürecinde gerçekleşen tüm reaksiyonları etkilemesi nedeniyle gıdaların renk, koku, tat ve lezzet özellikleri ve raf ömrü üzerinde doğrudan etkilidir. Aşırı tuz kullanımı ile ilişkili sağlık sorunları tuz kullanımını önemli ölçüde azaltmıştır. Bu nedenle bu kitapta; tuzun algılanması, sağlığa etkileri, tuz azaltma stratejileri, gıdalarda tuzun fonksiyonları, tuza dayanıklı mikroorganizmalar, sodyumu azaltılmış tuzlar, tuz azaltmanın gıdalara etkileri, gıda olarak tuz üretimi, dünya ve Türkiye tuzları, tuzlarda bulaşanlar, iz bileşenler ve tuz analiz metotları derlenmiştir.
 
Yazarlar:
Ahmet Küçükçetin, Berna Güngördü, Deniz Baş, Esra Şentürk, Fadime Begüm Tepe, Fatma Bayrakçeken Nişancı, Firuze Ergin, Hande Özge Güler Dal, Hüdayi Ercoşkun, İkbal Ayça Öcek, İsra Toptancı, Mustafa Nizam Nizamlıoğlu, Nermin Salçın, Oğuz Gürsoy, Özlem Zambak, Pınar Şanlıbaba, Sami Gökhan Özkal, Seda Özgen, Selin Özlü, Senem Tüfekçi, Songül Şen Gürsoy, Tuğba Demirci Ercoşkun, Yusuf Yılmaz
 

Tuz ve Gıda isimli 236 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve NOBEL BİLİMSEL yayınevinin 23.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Tuz ve Gıda pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.