Viyana Önünde Türkler (1529, 1683) pdf indir

tarafından
6
Viyana Önünde Türkler (1529, 1683) pdf indir

400 yıl öncesine giderek, Türklerin Avrupa’nın merkezine kadar uzandığı o büyük dönemi hatırlayalım. Balkan Yarımadası’nın tamamı Türk egemenliği altındaydı: Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Arnavutluk, Romanya, Macaristan; hepsi Türk vilayetleri olarak yönetiliyordu. Bu topraklarda, İstanbul’dan gönderilen Türk valiler tarafından idare ediliyordu. O dönemde Türkler Macaristan’a girmeden önce sınırlarımız Tuna Nehri’ne kadar uzanıyordu.
Macarlar tarih boyunca bize eşlik etti. Aslında hepimiz aynı vatanın çocuklarıydık; Orta Asya’dan buraya gelmiştik. Orada birlikte yüksek medeniyetler kurmuştuk. Ancak, farklı inançlara sahiptik: Biz Müslümandık, onlar Hristiyan. Bizi hedef alan düşmanlıkları temelde din farklılığından kaynaklanıyordu. Avrupa milletleri arasında parlak zaferlerimiz kıskançlık yaratıyordu. Balkanlar’dan Türkleri atmak için birleşip bize saldıracaklardı. Fakat Türklerin disiplinli orduları ve kahraman askerleri karşısında mağlup olacaklar ve ağır kayıplarla geri döneceklerdi. Kosova, Niğbolu, Varna ve Bizans zaferleri bu şekilde kazanıldı. Bu zaferler sayesinde sınırlarımızı Tuna Nehri’ne kadar genişlettik.
Kitabımızda, Viyana’ya uzanan bu tarihi dönemi daha kısa ve öz bir şekilde bulacaksınız. Büyük zaferlerimiz ve bu zaferlerin ardındaki hikayeler, bu kitapta sizi bekliyor.
 

Viyana Önünde Türkler (1529, 1683) isimli 64 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Refik Altınay tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 06.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Viyana Önünde Türkler (1529, 1683) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.