XVIII. Yüzyılda Osmanlı’da Hukuki Hayat pdf indir

XVIII. Yüzyılda Osmanlı’da Hukuki Hayat pdf indir

İslâm fıkhının hem bilgi hem de yürürlük kaynağı olan fetvalar, fıkıh-toplum ilişkisine dair en mühim kaynağı teşkil etmektedir. Osmanlı Devleti’nin yetmiş yedinci şeyhülislâmı olarak kayıtlara geçen Menteşizâde Abdürrahim Efendi, günümüze en fazla fetvası nakledilen şeyhülislâmdır. XVIII. yüzyılın ilk çeyreğine tekabül eden görev süresi içerisinde kendisine yöneltilen suallere verdiği fetvalar Fetâvâ-yı Abdürrahim olarak isimlendirilen derlemede bir araya getirilmiştir. Bu çalışmada Fetâvâ-yı Abdürrahim’den hareketle, XVIII. yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti’nin hukuki hayatının alt dallarından arazi ve vergi düzeni ele alınmaktadır. Bu kitap ile fıkhın, iktisadi ve sosyal hayat ile münasebetini ve şeyhülislâmın dönemin meselelerinin çözümündeki rolünü araştırmak hedeflenmektedir.
 

XVIII. Yüzyılda Osmanlı’da Hukuki Hayat isimli 434 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Ravza Cihan tarafından yazılmış ve DİYANET VAKFI YAYINLARI yayınevinin 07.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Baltacı Mehmed Paşa ve I. Katerina pdf indir başlıklı makalemizde Baltacı Mehmed Paşa ve I. Katerina indir, Baltacı Mehmed Paşa ve I. Katerina oku ve Baltacı Mehmed Paşa ve I. Katerina pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

XVIII. Yüzyılda Osmanlı’da Hukuki Hayat pdf indir - indir