Yaşlı Bakımının Temel İlkeleri pdf indir

Yaşlı Bakımının Temel İlkeleri pdf indir

Yaşlılık dönemi, biyopsikososyal açıdan önemli değişimlerin yaşandığı gelişimsel bir süreçtir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 65 yaş üzerini yaşlı kabul ediyor olsa da yaşlılık dönemindeki tüm bireyler homojen bir grup oluşturmamaktadır. Diğer bir deyişle, her yaşlının birbirinden farklı gereksinimleri ya da uğraşıları olabilmektedir. Bu anlamda yaşlı bakımı, bütüncül yaklaşım sergileme gereği oluşturan özel bir kavramdır. Artan yaşlı nüfusla beraber de yaşlı bakımı oldukça önemli bir kavram hâlini almıştır.

Yaşlıların toplam nüfus içerisindeki oranlarının artması, profesyonel bakım ihtiyacı duyan yaşlı birey sayısının da artması demektir. Bu bağlamda, yaşlıya profesyonel tedavi ve bakım verebilecek hekim / hemşirelerin yanı sıra ara eleman olarak hizmet edecek personellere de ihtiyaç artmıştır.

Bu kitap, yaşlı ve yaşlılık tanımlamalarının yanı sıra yaşlı bakımında temel kavramları içerisinde barındırmakta ve yaşlıya bakım konusunda kaynak kitap özelliği taşımaktadır. Yaşlı bakımında yol gösterici olabilmesi dileğiyle…
 

Yaşlı Bakımının Temel İlkeleri isimli 336 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve NOBEL AKADEMİK YAYINCILIK yayınevinin 27.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Yaşlı Bakımının Temel İlkeleri pdf indir - indir