Yirminci Yüzyıl Başlarında Osmanlı-Alman İlişkileri Goltz Paşa’nın Hatıratı pdf indir

tarafından
8
Yirminci Yüzyıl Başlarında Osmanlı-Alman İlişkileri  Goltz Paşa’nın Hatıratı pdf indir

Elinizdeki eser, Türk Alman ilişkilerinde önemli isimlerden biri sayılması gereken ve Türk makamlarınca “Golç Paşa” diye bilinen, sevilen, gerçekte ise kendi ülkesinin çıkarları üzerinde bir şey düşünmeyen bir Alman subayının bir makalesi ile I. Dünya Savaşı dönemi Türkiye hatıralarından oluşmaktadır. Makale, Goltz’un Türkiye’ye ilk geldiği dönemlerden sonra 1897’de yayımlanmış, ön sözünde de belirtildiği üzere bir Alman gazetesinde yayımlanmış ve Osmanlıca’ya çevrilmiş ve Mısır’da yayımlanmıştır. Makale tarafımızca mümkün olduğunca sadeleştirilmek suretiyle okuyucuya sunulmuştur. Bu makalesinde Goltz, Türkiye üzerinde stratejik ve ilginç önerilerde bulunmaktadır.
 
Kitabın ikinci kısmı ise Goltz’un I. Dünya Savaşı esnasında tekrar Türkiye’ye görevli olarak gelmesi ve ölümüne kadar Türkiye’de, başkent İstanbul’da, Irak cephesinde ve İran’da belirttiğimiz faaliyetlerle ilgilidir. Bu çalışma da daha önce yapılmış bir yayının sadeleştirilmesi suretiyle sunulmuştur.
 

Yirminci Yüzyıl Başlarında Osmanlı-Alman İlişkileri
Goltz Paşa’nın Hatıratı isimli 200 sayfadan oluşan kitap ; Colmar Von Der Goltz tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 13.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Geçmişten Günümüze Amerika Birleşik Devletlerinin Ortadoğu Politikaları pdf indir başlıklı makalemizde Geçmişten Günümüze Amerika Birleşik Devletlerinin Ortadoğu Politikaları indir, Geçmişten Günümüze Amerika Birleşik Devletlerinin Ortadoğu Politikaları oku ve Geçmişten Günümüze Amerika Birleşik Devletlerinin Ortadoğu Politikaları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yirminci Yüzyıl Başlarında Osmanlı-Alman İlişkileri Goltz Paşa’nın Hatıratı pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.