Yunus Divanı pdf indir

tarafından
7
Yunus Divanı pdf indir

“Türk şiirini tattım, tanıdım” diyebilmek için yapılacak işlerde ilki Yûnus Divanı’na yol düşürmektir. Anadolu’yu sözlerini maneviyatıyla yoğuran, tohumlayan bu mana sultanı, Türk şiirin dahi mayalayan ilk öncüdür. Sözü yücelerden aşırıp gönlümüz düşüren bir pîrdir. Türkçenin o çocuk çağında söylenmiş bu nefis manzumeleri okumadan şiir kapısından girmemek gerekir.
 
Bu divan, Yûnus şiirlerini toplayan yazmalardan eskisi ve güvenilir olduğuna kanaat getirdiğimiz Karaman nüshasını esas alarak hazırlanmıştır. Bu nüshada bulunmayan fakat Büyük Yûnus’un olduğunu kabul ettiğimiz/düşündüğümüz manzumeler is incelediğimiz diğer yayınlardan alındı.
 
Genel bir okuyucu kitlesi gözetildiği için divan hazırlanırken bazı biçimsel düzenlemeler ve bir çeşit yazım güncellemeleri yapıldı Kolay okunmasını hedeflediğimiz için, olduğunca külfetsiz bir yazımı, Yûnus şiirinin duruluğunu gösterecek bir imlayı tercih ettik.
 
Yûnus’un Divanı karşısında bulunmak, büyük, aydınlık ve yüce bi kapının önünde durmak gibidir. O görklü kapıdan içeri girenlere, sözünün manasına erenlere selam olsun.
 

Yunus Divanı isimli 384 sayfadan oluşan kitap ; Turan Karataş tarafından yazılmış ve HECE YAYINLARI yayınevinin 15.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Korku pdf indir başlıklı makalemizde Korku indir, Korku oku ve Korku pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yunus Divanı pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.