Yürek Kirpiklerin Ucunda pdf indir

tarafından
26
Yürek Kirpiklerin Ucunda  pdf indir

Bu kitap; Nazım Hikmet’in hapisteyken yazmış olduğu ve “Saat 21-22 Şiirleri” adını verdiği şiirlerini değerlendirmek amacıyla kaleme alınmıştır. Nazım Hikmet, Piraye’ye gönderdiği bir mektubunda,
“Eğer günün birinde büyük bir şair olursam ve ölmeyecek bir iki satırcık olsun yazabilirsem, bu, 1945 yılında sana duyduğum hasretin kuvvetiyle olacak…”
demişti. Şairin 1945 yılında yazdığı; yumuşak ve tatlı bir söyleyiş, açık ve yalın bir anlatım, temiz ve işlek bir dil, gerçekçi bir duyarlılık ve lirik bir deyişle yazılmasının yanı sıra insancı ve toplumcu bir bakış barındıran bu şiirler, içerik ve biçim anlamında her türlü övgüyü hak etmektedir.
Kitap boyunca metin eleştirisi adı verilen yöntemle Nazım Hikmet’in bahsi geçen şiirleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu kitapta yer alan yazılar bir bakıma, 21-22 Şiirleri’nin altında yatan anlam damarlarını belirginleştirmek, dizelerin tarihsel kaynaklarını göstermek, kuramsal, sezgisel ve yaşamsal bilgilerden de yararlanarak metne bağlı ilişkileri değerlendirmek, yorumlamak ve okura estetik bir bakış açısı sunmak amacıyla kaleme alınmıştır.
Piraye’ye bir mektubunda,
“Bizim aşkımızdan bahsederken insanlar yalnız hayranlık ve saygı duyabilirler.”
demişti şair. Bu hayranlıkta en büyük pay şüphesiz bu şiirlerindir.
 

Yürek Kirpiklerin Ucunda isimli 190 sayfadan oluşan kitap ; Muhammet Mustafa Güleç tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 29.08.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Yürek Kirpiklerin Ucunda pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.