Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri pdf indir

tarafından
5
Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri pdf indir

Sosi Antikacıoğlu’nun titiz bir araştırma sonucu kaleme aldığı Zabel Yesayan’ın (1878-1943?) sıra dışı yaşamını konu edinen ve tüm önemli eserlerinin incelemesini de içeren bu kitap, yazar hakkında yayımlanan ilk kapsamlı monografi olma özelliğini taşıyor. Batı Ermeni edebiyatının önemli isimlerinden Yesayan hayatı boyunca sınıfsal ayrılıkları olmayan bir topluma özlem duymuş, büyük idealler peşinde, kalemini adaletsizliklere karşı bir silah gibi kullanmış, inandığı eşitlikçi ütopyaları ve bireysel özgürlükleri gerçekleştirmek için çoğu kez kendi güvenliğini hiçe saymıştır. Yesayan, eserlerinde kurguladığı kadınların psikolojik durumlarını irdelerken kişisel özgürlükle geleneksel beklentiler arasındaki ikilemi dile getirmiş, toplumun her kesiminde eşitlik sağlanmadıkça kadın erkek eşitliğinin de mümkün olamayacağını özellikle vurgulamıştır. Çağının ötesindeki fikirleriyle bir devrim yaratan bu olağanüstü kadının hayatı Antikacıoğlu’nun satırlarıyla bir destana dönüşüyor ve okurlarına mücadele içinde geçmiş onurlu bir hayatın portresini sunuyor.
 

Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri isimli 276 sayfadan oluşan kitap ; Sosi Antikacıoğlu tarafından yazılmış ve İNKILAP KİTABEVİ yayınevinin 05.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Zulmün Artsın pdf indir başlıklı makalemizde Zulmün Artsın indir, Zulmün Artsın oku ve Zulmün Artsın pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.