Zapata Hareketi Meksika Köylü Devrimi pdf indir

Zapata Hareketi  Meksika Köylü Devrimi pdf indir

Emiliano Zapata Salazar, 8 Ağustos 1879 tarihinde Gabriel Zapata ve Cleofas Salazar’ın on çocuğundan dokuzuncusu olarak, Anenecuicil köyünde dünyaya geldi.
Zapata’nın ailesi, varlıklı olmamasına ve her an büyük bir yoksullukla karşı karşıya kalma tehlikelerine rağmen, Porfirio Diaz’ın diktatörlük yönetimine boyun eğmeyerek topraklarını korumaya devam etti.
Köyünde hayranlık uyandıran biriydi. Entelektüel olmayan, zeki bir liderdi. Halkın içinden gelen birisi olması sebebiyle de halkın gönlünde önemli bir yer edinmişti.
Zapatacıların uğrunda savaştıkları hedefler tek bir deyimle özetlenebilir: İnsan özgürlüğü. İnsanın, maddi ve sosyal çevresini denetleyerek, insanlığını olanca gücüyle ve imkânlarıyla yaşayabilme özgürlüğünü elde etmesi… Bu hedefe belki de hiç varılmayabilir. Fakat Meksika halkı ve bütün insanlık ona yaklaşmaya devam edecektir.
“İnsanın gelişmesine ket vuran sosyal düzenler uzun süre ayakta duramazlar.”
 

Zapata Hareketi
Meksika Köylü Devrimi isimli 144 sayfadan oluşan kitap ; Robert P. Millon tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 28.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Anlatı İktisadı – Hikayeler Nasıl Yayılır ve Büyük İktisadi Olayları Yönlendirir? pdf indir başlıklı makalemizde Anlatı İktisadı – Hikayeler Nasıl Yayılır ve Büyük İktisadi Olayları Yönlendirir? indir, Anlatı İktisadı – Hikayeler Nasıl Yayılır ve Büyük İktisadi Olayları Yönlendirir? oku ve Anlatı İktisadı – Hikayeler Nasıl Yayılır ve Büyük İktisadi Olayları Yönlendirir? pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Zapata Hareketi Meksika Köylü Devrimi pdf indir - indir