Zembilfiroş pdf indir

tarafından
6
Zembilfiroş  pdf indir

Zembilfüroş : 10. – 12. yüzyılları arasında yaşadığına inanılan Horasan erenlerinin devamı olan Anadolu Erenleri arasında sayılabilecek Kürt kökenli bir tasavvuf eridir. Hikâyeleri, yaşadığına inanılan Silvan ve çevre bölgelerde halk ozanları tarafından dilden dile anlatılagelmiş, zamanla efsanevi bir kahramana dönüşmüştür. “Zembilfüroş Destanı” onun tasavvuf yolundaki yürüyüşünü ve destanlaşan hayat hikâyesini şiirsel bir dille anlatmaktadır.
Zembilfroş Efsanesi, en az Yusuf ile Züleyha, Mem u Zin ve Siyabend u Xece kadar bölgede bilinen ve halk şarkılarına konu olan bir redd-i aşk hikâyesi.

Efsaneye göre Zembilfüroş çok zengin bir beyin oğluymuş. Günün birinde mezarlıktan geçerken insan kafatası ve kemikler görür ve etkilenir.

Yaşamı ve ölümü düşünür, kıyaslar ve ideallerinin peşinden gitmeyi tercih eder. Eşi ve çocuklarını alarak uzaklaşır saltanatın nimetlerinden. Köy-köy, şehir-şehir dolaşarak zembil (sepet) satarak geçinir. Zembil sattığı için de ismi ‘Zembilfüroş’ olarak kalır.
 

Zembilfiroş isimli 66 sayfadan oluşan kitap ; Bedran Yoldaş tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 12.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Zembilfiroş pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.